מה עושה אמן חושים?

נתחיל בלהפריך מיתוס – אין דבר כזה כוחות על טבעיים ! מי שאומר לכם שיש לו כח על טבעי אני מציע לכם להישמר ממנו. גם אם נראה לכם כי האדם מולכם קורא אתכם ויודע עליכם דברים באופן לא יאומן ולא מוסבר, עדיין אין לאף אחד כח על טבעי. מה שכן יכול להיות שהאדם מולכם יודע טכניקות מעולם החושים כמו – לשים לב לפרטים ולהשתמש בידע הזה כדי לקרוא אתכם ולהוציא ממכם אינפורמציה. אומנות החושים היא מורכבת ומסובכת לעיתים, ויש ללמוד ולשכלל אותה כל הזמן תוך ריכוז רב לכל פרט, אך אין בה משהו שהוא מחוץ לטבע הרגיל. כל אחד יכול ללמוד ולנסות להבין את מה שעומד מאחורי האומנות הזו ולהשתמש בכך בחייו שלו כדי להבין את הסביבה טוב יותר ולנסות אף להשפיע עליה לטובתכם. לפניכם מניתי את הנקודות העיקריות שמלוות את ליאור רוכמן אמן החושים בפעולותיו:

-תקשורת לא מילולית- נכון שאנחנו יצורים שמדברים וזה מה שמבדיל אותנו משאר בעלי החיים, אבל התקשורת שלנו מלווה תמיד בדברים נוספים מלבד מילים: הבעות פנים, שפת גוף, טון הדיבור וקצב הדיבור, נשימות, מבטי עיניים, תזוזות ראש, חיוך כל אלו ועוד מהווים תוספות חיוניות להבנת האדם שמולינו. כל פארמטר הוא תורה שלמה שאם נפנה את תשומת ליבנו נוכל ללמוד ולהבין את הסיטואציה ואת האדם.

אמנות החושים עם ליאור רוכמן

-אמן חושים הוא אדם ששיכלל ופיתח מיומנות לבחון כל פרטי ופרט על מנת להגיע לפתרון החידה המוצבת בפניו. זהו אתגר קשה ביותר מאחר והאתגר הוא בדרך כלל בן-אדם המבקש לבחון את יכולותיי כאמן חושים.

כך למשל- כשאני מנסה לגלות במופע חושים שלי על איזה אות אדם חושב כשהו מונה את הא-ב ברצף אני מסתכל עליו בריכוז ושם לב לטון דיבור שלו, מתי הוא מתחיל ללחוש ולמהר, מתי הוא מוריד את הראש, מתי הוא נושם נשימות ארוכות, האם הוא חייך…. וכך מגיע לפתרון המוצלח ביותר. מוזמנים לקרוא עוד על מופע הטלפטיה.

-טכניקות של השפעה –NLP ודמיון מודרך הם רק חלק מקטן מטכניקות ההשפעה שאמן חושים טוב יודע להשתמש בהם לטובתו. בעזרת יכולות ההשפעה מצליח אמן החושים להשפיע על הקהל שמולו  לגרום לקהל להאמין שזו היתה בחירה חופשית לחלוטין שלו. פרסומאים, אנשי מכירות ועוד משתמשים בעקרונות אלו כל הזמן. אמן חושים יודע לרתום לעזרתו את הדמיון המודרך. דוגמא טובה לכך היא כוח ההתמקדות: שמתם לב כיצד אירוע אחד מסעיר מחק לכם יום שעד אותו הרגע היה פשוט נהדר? עצם העובדה שהתמקדתם באירוע הספציפי הזה שפורש אצלכם כחוויה רעה  גורם לכם לשחזר אותו בראשו פעם אחר פעם ולנסות לנתח היכן וכיצד יכולתם להגיב על מנת לשנות את התוצאה הסופית. סודו של אמן החושים הוא לדעת לזהות באיזה אירוע האדם ממולו מתמקד בעזרת מגוון שיטות (לדוגמא: על ידי תשומת לב לקצב הנשימות של האדם העומד ממולי)

-טכניקות של פסיכולוגיה חברתית – בתוך הענף הרחב הזה של פסיכולוגיה חברתית מצוייים נושאים כמו לחץ חברתי, התנהגות האדם בתוך קבוצת אנשים מסוימת, הרצון לציית לסמכות ולמצוא חן בעיניי חברים אחרים בקבוצה, נבואה המגשימה את עצמה, השפעת החברה על התנהגות הפרט ועוד. כולנו מושפעים באופן אישי מן החברה ומעצבים את ההתנהגות שלנו בתוך סיטואציה מסוימת. אומנות החושים מנסה להבין את מה שמשפיע על האדם ולהשתמש בכך. כך למשל,  אני יודע שרוב האנשים רוצים לעזור ולהיות בעדך ולטובתך, וכשאני מבקש ממישהו לשתף עימי פעולה הוא עושה זאת בשמחה ובהבנה תוך רצון שההדגמה תצליח.

-קריאת רמזים – העולם מלא ברמזים וסימנים ועל אמן החושים  לדעת לזהות אותם ולראות אותם. הראייה שלנו היא הרי מופלאה אך גם מוגבלת מאוד ושדה הראייה שלנו שעולה למודעות קטן מאוד לעומת כל מה שעולם מציע לנו. הרמזים מפוזרים בעולם בכל יום ומהווים סימנים בשבילנו. כמה פעמים נתקלתם בצירוף מקרים מדהים שהשאיר אתכם פעוריי פה? כמה פעמים נתקלתם במושג חדש שוב ושוב בתקופת זמן שבא לומר לכם משהו. אם תפנו את תשומת הלב לרמזים ששם בחוץ תוכלו ללמוד ולהסיק דברים חדשים ומעניינים עליכם או על הסביבה. על אמן החושים לשים לב תמיד לסביבתו ולבחון כל פרט ופרט על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר מבחינתו.

-זיכרון –  זיכרון הוא כלי חשוב והכרחי באומנות החושים ובכלל בחיים. ככל שנלמד  לשפר וללטש את הזיכרון שלנו ונדע להשכיל ולהשתמש בטכניקות זיכרון מוכרות ומשוכללות, כך נצליח יותר. שיטה טובה לאימון הזיכרון שאני כאמן חושים מחבב, היא שיטת לוקי המשלבת ארגון, זיכרון חזותי ואסוציאציות.

-הומור – אסור לקחת את אומנות החושים כל כך ברצינות. כל התחום הזה הולך יד ביד ביחד עם הומור וצחוק. האחד לא מתקיים ללא השני. כל דבר שנעשה בהומור מאפשר גישה חופשית יותר אל האחר ומוריד מחסומים ומעצורים וכל אחד שניחן בחוש הומור יש לו יתרון בפתיחות ובאינטראקציה חברתית. תחשבו על זה- כל בעיה יכולה להיפתר ולהראות קלילה יותר אם נתייחס אליה בהומור.

-חשיבה יצירתית- לא סתם מערכת החינוך מתעקשת על שיעורי אומנות בכל שנות בית הספר. האומנות והיצירתיות מאפשרת לנו לפתח את היצירתיות שיש בכולנו ולחשוב מחוץ לקופסא, לחשוב מכיוון אחר בלתי צפוי, להפתיע את עצמך בחשיבה אחרת ומקורית. כל אומנות חדשנית ומוצלחת פרצה דרך בחשיבה אחרת ושונה ממה שנהוג ומקובל. פיקאסו הצליח כל כך רק מפני שהוא יצא מגבולות ההגיון והמוכר והחל לחשוב וליצור בצורה אחרת ושונה מכולם.

-אחרון חביב ואולי החשוב מכולם האינטואציה- הדבר הזה שאי אפשר להסביר במילים, מן משהו חזק שמרגישים באופן פיזי וזה מתפשט בכל הגוף. כמו קול פנימי לא מוסבר, אבל עוצמתי ומורגש שלוחש לכם את התשובה. על אמן חושים להיות עירני לאינטואיציה הזו, נכון שהיא לא תמיד מדוייקת והיא יכולה לפעמים להטעות אבל חייבים להתייחס אליה, לבדוק אותה וללהתאים אותה לסיטואציה באופן מועיל. לפעמים אתם פשוט יודעים ואין להתעלם מכך. סתם הערת אגב שקשורה לעניין הזה- מעניין שאומרים שהאינטואיציה הנשית חזקה מזו של הגברים ואין כמעט שום אמנית חושים בתחום….

מניתי לפניכם את הנקודות העיקריות שיש באומנות החושים. כל נקודה יש בה מיומנות שיש להיות מודע אליה ללמוד ולשכלל ואז… השמיים הם הגבול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Open chat
1
היי,
ידעתי שתקליקו פה!
רוצים לשמוע עוד פרטים?
צרו קשר!